Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Ubieganie się o dowolny produkt finansowy wymaga dopełnienia kilku formalności. Nie inaczej jest w wypadku kredytu gotówkowego. Oprócz wypełnionego wniosku należy jeszcze przygotować określone dokumenty. Ich lista zależy od tego, gdzie składa się prośbę o kredyt i w jakiej formie.
Dokumenty niezbędne do otrzymania kredytu gotówkowego
Kiedy potrzebna szybka gotówka, to można zdecydować się na jeden z produktów proponowanych przez instytucje finansowe – banki i firmy pożyczkowe albo skorzystać z oferty pożyczki społecznościowej. Bez względu na wybór warto wcześniej sprawdzić, jakie dokumenty i zaświadczenia trzeba dostarczyć.
• Dowód osobisty
Kluczową kwestią, podczas wnioskowania o kredyt gotówkowy, jest bez wątpienia potwierdzenie tożsamości i wieku potencjalnego kredytobiorcy. Wyłącznie osoby pełnoletnie i z pełną zdolnością do czynności prawnych mogą pozytywnie przejść weryfikację. W placówkach stacjonarnych wystarczy pokazać dowód osobisty pracownikowi banku, a przy ubieganiu się o kredyt online należy w specjalnym formularzu wpisać swoje dane, w tym imię i nazwisko, PESEL oraz numer i serię dowodu osobistego (często dołącza się skan dokumentu).
• Wniosek o kredyt
Wypełnienie odpowiedniego wniosku to kolejna ważny element całej procedury. Kredyt czy pożyczka online (sprawdź ofertę na stronie: https://www.extraportfel.pl/) oznacza, że można to zrobić w dowolnym miejscu – wystarczy mieć urządzenie z dostępem do internetu. Na stronie każdej instytucji finansowej znajduje się gotowy wzór dokumentu, w którym wpisuje się konieczne dane. W razie załatwiania wszelkich formalności w placówce działającej stacjonarnie to pracownik uzupełnia dane w systemie na podstawie informacji uzyskanych od wnioskodawcy.
• Zaświadczenie o osiąganych dochodach
Z reguły należy dostarczyć wyciąg z konta za określony okres (najczęściej sześciu miesięcy). Dzięki temu od razu widać wysokość wpływów, ale też ponoszone co miesiąc wydatki. To pomaga ustalić maksymalną wysokość kredytu gotówkowego. Czasami jest ona niższa w stosunku do kwoty wnioskowanej. Niektóre banki wymagają od potencjalnych kredytobiorców zaświadczenia o dochodach od pracodawcy.
Zaświadczenia o zarobkach nie trzeba przedstawiać w razie ubiegania się o zobowiązanie w banku, w którym od lat posiada się konto albo kwota zobowiązania nie jest wysoka.
Warto jeszcze wspomnieć, że dłużnicy mogą zapomnieć o kredycie bankowym, ale dla nich dobrym rozwiązaniem okazuje się pożyczka dla zadłużonych.
• Dokument poświadczający zatrudnienie
Okazuje się zazwyczaj zbędny dla instytucji pozabankowych, ale już banki często uzależniają pozytywną weryfikację od długości i formy zatrudnienia. Problem mogą mieć wtedy osoby pracujące krócej niż pół roku albo na podstawie umów cywilnoprawnych.
Warto zwrócić uwagę, że to od indywidualnej decyzji banku lub firmy pożyczkowej zależy, jakie dokumenty są konieczne do uzyskania kredytu gotówkowego.