Rozliczanie miesięczne to podstawowa metoda regulowania spraw związanych z podatkiem od towarów i usług. Korzysta z niego duża część firm, szczególnie wśród największych przedsiębiorstw, które są zobowiązane do takiego rozwiązania. Jakie zalety ma miesięczne rozliczanie podatku VAT?
Miesięczne rozliczanie podatku VAT — formalności, kto musi z niego korzystać?
Rozliczanie podatku od towarów i usług każdego miesiąca to domyślna forma regulowania tych należności. Z takiej korzystać muszą wszystkie firmy, które jako płatnicy VAT są zarejestrowane mniej niż 12 miesięcy lub też ich roczny obrót przekracza 2 000 000 euro. Do tego dla niektórych rodzajów działalności obowiązują niższe limity. Można się z nimi zapoznać w ustawie o VAT lub dopytać o to biuro księgowe.
Gdy podatek od towarów i usług jest rozliczany w formie miesięcznej, przedsiębiorca musi do 25. dnia każdego miesiąca opłacić rozliczenie za miesiąc poprzedni. Ponadto musi wysyłać do Urzędu Skarbowego właściwą dokumentację. Ma ona formę pliku JPK_V7M i składa się z dwóch części. Ewidencyjnej oraz deklaracyjnej.
Zalety rozliczenia miesięcznego VAT
Miesięczne rozliczanie VAT ma pewne zalety. Przede wszystkim firmy korzystające z tego sposobu mogą planować budżet w bardziej stabilny sposób. Comiesięczne wpłaty nie są tak odczuwalne jak jeden większy przelew wykonywany co okres trzech miesięcy.
Ponadto w przypadku miesięcznego rozliczania firma może szybciej liczyć na otrzymanie zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. To jest zaletą szczególnie w przypadku dużych firm. Miesięczne rozliczanie jest też lepsze dla podmiotów, których przychody oraz koszty są podobne każdego miesiąca działalności.
Komu powierzyć rozliczanie podatku VAT?
Rozliczanie podatku VAT potrafi być dość żmudnym i męczącym zadaniem. Z tego powodu lepiej powierzyć je specjalizującej się w tym firmie. Dobre biuro księgowe zadba o wszystkie formalności i każdego miesiąca sporządzi potrzebną deklarację. Jednocześnie zmniejszy ryzyko popełnienia kosztownego błędu.