Każdy przedsiębiorca, zgodnie z obowiązującymi przepisami, ma obowiązek płacenia podatku PIT lub CIT. Opóźnienia w składkach mogą powodować szereg konsekwencji finansowych i odpowiedzialność karną skarbową. Sprawdź, jakie terminy aktualnie obowiązują przedsiębiorców i z jakimi trudnościami może spotkać się podatnik, który nie wykona opłaty w terminie.
Podatek dochodowy od osób fizycznych – PIT
Zaliczki na PIT (rozliczenie według skali podatkowej i podatku liniowego, a także ryczałt od przychodów ewidencjonowanych) trzeba zapłacić do 20 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Karta podatkowa, czyli stała kwota uiszczana niezależnie od uzyskiwanych dochodów do 7 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczki na PIT pracowników powinny być opłacone do 20 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, a roczne rozliczenie PIT złożone do 30 kwietnia w roku następnym, po roku podatkowym.
Podatek dochodowy od osób prawnych – CIT
Podatek dochodowy od osób prawnych można płacić w formie miesięcznej lub kwartalnej. W pierwszym przypadku zaliczka za poprzedni miesiąc musi być uiszczona do 20 dnia kolejnego miesiąca. Analogicznie zaliczki kwartalne należy wpłacić do 20. dnia miesiąca następującego po danym kwartale. Z takiej formy rozliczania podatku mogą skorzystać początkujący przedsiębiorcy w pierwszym roku podatkowym oraz podatnicy, których dochód ze sprzedaży wraz z Vat nie przekroczył w poprzednim roku wartości 2 000 000 euro w przeliczeniu na złotówki, czyli tak zwani mali podatnicy. Jeżeli rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, roczne rozliczenie następuje do 31 marca kolejnego roku. By uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji wynikających z nieopłacenia podatku, warto korzystać z usług doświadczonego biura księgowego, które poinformuje podatnika o zbliżających się terminach. Skorzystaj z pomocy https://anavo-ksiegowosc.pl/ i bądź zawsze na bieżąco! Odpowiednie wsparcie księgowe z pewnością ułatwi prowadzenie biznesu.
Zaległości podatkowe
Zgodnie z art. 51. Ordynacji podatkowej o zaległości podatkowej mówimy kiedy:
- podatek, zaliczka lub rata podatku nie są opłacone w terminie,
- należności z tytułu podatków, zaliczki na podatki oraz raty podatków nie są wpłacone w terminie przez płatnika lub inkasenta.
Za brak należności naliczane są odsetki oraz opłata prolongacyjna. Wartość liczy się od dnia następującego po terminie płatności, aktualnie wynosi 14,5% w skali roku. Samo opóźnienie nie powoduje znacznych konsekwencji. Z trudnościami spotkają się przedsiębiorcy, który notorycznie nie wpłacają podatku w terminie. Wówczas może zostać nałożona kara grzywny lub mandat za wykroczenie skarbowe. Istnieje również czynny żal, czyli pismo, które sam podatnik pisze do urzędu z informacją o opóźnieniu, zanim dowie się o nim instytucja skarbowa. W przypadku jednorazowego spóźnienia konsekwencje nie będą tak dotkliwe, o ile odpowiednio opiszesz sytuację i zapłacisz odsetki.