W każdy ogrodzie niezbędne są rozwiązania, pozwalające połączyć funkcję praktyczną z funkcją dekoracyjną. Mur oporowy z pustaków szalunkowych sprawdza się w tym przypadku wyśmienicie. Idealnie komponuje się on z aranżacją ogrodu, urozmaicając ją i nadając wyjątkowy styl. Przy okazji również stanowi skuteczne zabezpieczenie przed osuwaniem się ziemi, co jest niezwykle istotne na pochyłym terenie. Jak zrobić mur oporowy z pustaków szalunkowych? Przeczytaj nasz przewodnik, by nadać swojemu ogrodowi nieco charakteru.
Czym jest mur oporowy?
Mur w ogrodzie może przybierać różną formę i stanowić odpowiedź na różnorodne potrzeby w zakresie praktycznych lub estetycznych rozwiązań. Mur oporowy w ogrodzie służyć ma przede wszystkim zapobieganiu nagłemu osuwaniu się gruntu. Tworzy on samodzielną ścianę, wykonaną z różnych materiałów, jak np. cegła, kamień czy beton. Zabezpiecza teren i wzmacnia jego odporność na nagłe przesuwanie się ziemi. To bardzo dobre rozwiązanie zarówno w przypadku naturalnych nasypów, jak i sztucznie stworzonych skap.
Mur oporowy z pustaków szalunkowych sprawdza się przede wszystkim przy nasypach o sporych rozmiarach. Nic dziwnego, że jest wykorzystywany bardzo często w ogrodach piętrowych czyli tam, gdzie rośliny występują na różnych poziomach. Murek oporowy w ogrodzie piętrowym nie tylko zabezpiecza ziemię przed osunięciem i zniszczeniem konstrukcji, ale również pełni funkcję dekoracyjną, wpisując się swoim niebanalnym wyglądem w każdą aranżację przestrzeni. Grunt, podtrzymywany przez mur, wywiera na niego nieustanne parcie, które osiąga największą moc u podstawy muru. Jego moc jest dodatkowo wzmacniana przez wody gruntowe. Dlatego też bardzo częstym rozwiązaniem jest odpowiedni drenaż, pozwalający na zmniejszenie ciśnienia i naporu na konstrukcję muru.
Budowa muru oporowego z pustaków szalunkowych krok po kroku
To, czy możemy samodzielnie wykonać mur oporowy z pustaków szalunkowych, zależy przede wszystkim od wielkości planowanej konstrukcji. Jeśli jest ona niższa, niż 1,2 metra, budowanie muru własnymi siłami jest dopuszczalne przez prawo. W przeciwnym wypadku konieczne jest zaangażowanie osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Jak wykonać murek w ogrodzie krok po kroku? Przeczytaj nasze wskazówki, zanim rozpoczniesz pracę.
Krok 1 – Projekt muru oporowego i wybór miejsca
Wbrew pozorom to wcale nie takie łatwe zadanie. Należy więc dokładnie przemyśleć, gdzie powinien znajdować się mur oporowy konstrukcja budowli również jest niezwykle ważnym aspektem. Dlatego też warto stworzyć projekt muru oporowego. Przed rozpoczęciem budowy trzeba już wiedzieć bowiem, jaką długość będzie ona miała, znać jej wysokość i kształt.
Krok 2 – Przygotuj teren pod budowę
To krok, w którym zaczyna powstawać nasz mur oporowy budowa powinna rozpocząć się jednak nie od wznoszenia konstrukcji, ale od odpowiedniego przygotowania terenu. Aby mur mógł spełniać swoją funkcję, należy usunąć wszelkie nierówności. Dopiero na tak przygotowanej powierzchni można rozpocząć budowę.
Krok 3 – Mur oporowy konstrukcja początkowa
Teraz pora już, by zaczął powstawać właściwy murek oporowy budowa powinna rozpocząć się od zbudowania narożników, pomiędzy którymi należy położyć dolną część. Na dole trzeba umieścić większe elementy niż te, które będą znajdować się na górze muru.
Krok 4 – Budowa i izolacja murów oporowych
Na dolnej warstwie układaj kolejne rzędy, sprawdzając przy pomocy poziomicy, czy są one równe. Ten etap warto wykonać bardzo starannie, gdyż niewielkie z pozoru błędy mogą zagrozić stabilności całej konstrukcji. Mur oporowy należy zabezpieczyć piaskiem lub żwirem. Sypiąc tego rodzaju materiał w pobliżu konstrukcji spowodujemy, że podczas ulewnych deszczy woda będzie wsiąkała w piasek, zmniejszając opór, wywierany na mur oporowy.
Dlaczego warto wybrać pustaki szalunkowe?
Decydując się na murek oporowy z czego wybudować konstrukcję wydaje się niezwykle istotnym pytaniem. Możliwości w tym zakresie są całkiem spore. Mur oporowy z podkładów kolejowych, murek oporowy z drewna czy też mur oporowy z bloczków betonowych to częste wybory, choć najbardziej praktycznym rozwiązaniem wydają się pustaki szalunkowe.
Pozwalają one znacznie przyśpieszyć budowę, redukując jednocześnie koszty, które trzeba ponieść, wybierając innego rodzaju materiał. Pustaki szalunkowe cechują stabilne wymiary oraz profilowane krawędzie, znacznie ułatwiające połączenia kolejnych elementów. Co więcej, są one znacznie lżejsze, niż chociażby betonowe bloki, co znacznie ułatwia pracę zwłaszcza, gdy wykonujemy ją samodzielnie. Mur oporowy z pustaków szalunkowych zapewnia również realizację potrzeb estetycznych, wpisując się swoim wyglądem w nowoczesne aranżacje przydomowych ogrodów.
Czy budowa muru oporowego wymaga pozwolenia?
Ustawa o prawie budowlanym z dn. 7 lipca 1994 definiuje mur oporowy jako budowlę, która wymaga specjalnego pozwolenia na budowę. Abu postawić mur oporowy w ogrodzie należy posiadać takie pozwolenia, jakie konieczne są przy budowie domu. W adekwatnym urzędzie trzeba więc zgłosić np. projekt muru oporowego. Pozwolenie na budowę będzie potrzebne również wówczas, gdy mur oporowy będzie pełnił funkcję ogrodzenia. Warto wiedzieć również, że przepisy te odnoszą się do każdego rodzaju tego typu konstrukcji, niezależnie od ich wielkości. Dlatego też nie wystarczy tylko posiadać wiedzy, jak wybudować murek z kamienia, ale trzeba również legitymować się odpowiednimi pozwoleniami, o czym należy pamiętać, rozpoczynając budowę.
Inne rodzaje murków oporowych!
Mur oporowy z pustaków szalunkowych to tylko jedna z możliwości. Niezwykle oryginalnym pomysłem jest chociażby mur oporowy z podkładów kolejowych. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość kupowanych produktów, by przełożyła się ona na trwałość konstrukcji. Często wybieraną opcją jest również mur oporowy z bloczków betonowych. Jest on trwały i łatwy w aranżacji. Szczególnie często wykorzystywany jest podczas tworzenia wysokich konstrukcji.
Alternatywą dla betonowych bloków jest natomiast murek oporowy z drewna, komponujący się świetnie z naturalnym pięknem otoczenia. Do jego budowy bardzo często wykorzystuje się egzotyczne gatunki, choć powodzeniem cieszą się również drzewa występujące w kraju, takie jak np. dąb lub modrzew. Ich zakup z pewnością jest znacznie bardziej ekonomiczny, niż materiałów importowanych.
jest wiele innych sposobów na wykończenie takiego murka …