Pozostałości owadów na karoserii samochodu to uciążliwy problem, z którym trzeba się zmierzyć po każdej dłuższej trasie. Zabrudzenia wyglądają mało estetycznie, a do tego trudno je usunąć nawet podczas wizyty w myjni. Zastanawiasz się, czy istnieje jakiś sprawdzony sposób na usuwanie owadów z karoserii? W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak najłatwiej pozbyć się uciążliwych zabrudzeń.
Usuwanie owadów z karoserii – warto działać szybko!
Samochód z insektami rozgniecionymi na masce, lampach, szybie i lusterkach prezentuje się mało estetycznie. Zabrudzenia szczególnie mocno widać na jasnych autach, ale wygląd nie jest tu jedynym problemem. Pozostawione na dłużej resztki owadów mogą wchodzić w reakcję z lakierem, czego konsekwencją są trudne do usunięcia przebarwienia. Na tego typu problemy narażeni są zwłaszcza właściciele nowych aut, w których stosuje się niezbyt trwały, ekologiczny lakier na bazie wody. Niektórzy kierowcy w trosce o swój samochód na zakończenie każdej dłuższej trasy odwiedzają więc myjnię samoobsługową i usuwają insekty myjką wysokociśnieniową. Lepiej z tym uważać – ustawienie lancy w odległości kilku centymetrów od lakieru może nie tylko usunąć zabrudzenia, ale i uszkodzić powłokę lakieru. Do sprawy warto więc podejść z głową i do usuwania owadów z karoserii zastosować odpowiednie detergenty.
Jaki preparat do usuwania owadów z karoserii wybrać?
Jako preparat do usuwania owadów z karoserii wiele osób stosuje zwykły płyn do mycia szyb. Można go znaleźć w praktycznie każdym domu i jest stosunkowo łatwy w użyciu. Wystarczy spryskać oblepiony insektami element i poczekać kilka minut, aż zabrudzenia namokną. Na koniec przy pomocy miękkiej szmatki ścieramy pozostałości insektów.
W sklepach dostępne są również specjalne płyny do usuwania owadów z karoserii, które działają jeszcze skuteczniej, a jednocześnie są bezpieczniejsze dla lakieru. Oferują je takie marki, jak Liqui Moly, Motul, Moje Auto czy K2. Większość tego typu preparatów stosuje się podobnie do opisanego wyżej środka do szyb, ale przed myciem polecamy zapoznać się z instrukcją. Po wstrząśnięciu opakowania rozpylamy płyn na zabrudzonej powierzchni i czekamy chwilę, aż resztki owadów się rozpuszczą. Następnie przecieramy miejsce miękką szmatką i obficie spłukujemy wodą. Warto pamiętać, że płynu do usuwania owadów z karoserii nie należy używać na rozgrzanej powierzchni. Środek nie może zaschnąć, gdyż będzie wtedy trudniej usunąć rozpuszczone zanieczyszczenia.
A co zrobić w przypadku wyjątkowo uporczywych zabrudzeń? Jeśli płyn do usuwania owadów z karoserii to za mało, można jeszcze sięgnąć po glinkę do lakieru. Formujemy z niej płaski dysk, a następnie kawałek po kawałku przecieramy karoserię spryskaną wcześniej wodą z szamponem lub specjalnym lubrykantem. Glinkowanie to dość czasochłonny proces, ale jego efekty są spektakularne. Można w ten sposób usunąć nie tylko resztki owadów, ale i smołę oraz inne uporczywe zabrudzenia zgromadzone w mikroszczelinach lakieru.
Domowe metody usuwania owadów z karoserii
Oprócz gotowych preparatów do usuwania owadów z karoserii, z pomocą przychodzą nam domowe metody. Nasze babcie dobrze wiedzą, że ciepła woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń i octu potrafi zdziałać prawdziwe cuda! Zwilżamy w niej miękką szmatkę i myjemy brudną powierzchnię – niektóre zanieczyszczenia zejdą błyskawicznie, inne trzeba będzie przetrzeć parokrotnie. Na koniec mytą powierzchnię warto spłukać wodą, aby pozbyć się resztek stosowanych środków. Usuwanie owadów z karoserii domowymi sposobami jest skuteczne, ale wymaga nieco więcej czasu i wysiłku niż mycie przy pomocy specjalistycznych środków. Warto też pamiętać, że octu nie należy stosować na autach z powłoką ceramiczną.
Uwaga na zarysowania lakieru!
Na koniec przypominamy, że podczas usuwania owadów z karoserii należy zachować ostrożność. Przed czyszczeniem najlepiej opłukać samochód, np. przy pomocy myjki ciśnieniowej. W ten sposób usuniemy z lakieru piasek i inne drobiny, które mogą być przyczyną zarysowań. Szmatkę warto płukać jak najczęściej w wiadrze z czystą wodą. Nie należy też zbyt mocno trzeć – jeśli zabrudzenia nie schodzą, warto je namoczyć lub zastosować inną z wymienionych metod.
Zadbaj o swoje auto z nocar.pl. W naszym sklepie znajdziesz skuteczne preparaty do usuwania owadów z karoserii i inne kosmetyki samochodowe.
Źródło zdjęć: nocar.pl, shutterstock.com