Osoby z niepełnosprawnością intelektualną w naturalny sposób obdarzamy życzliwością i zastanawiamy się, w jaki sposób umożliwić im osiągniecie wykształcenia i zawodu, jak najlepiej dostosowanych do ich predyspozycji. Każdy nauczyciel czy pedagog zauważa rosnące zapotrzebowanie na posiadanie umiejętności kształcenia dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Taka praca wymaga specjalistycznej wiedzy metodologicznej związanej z rozwojem i możliwościami osób z niepełnosprawnością.
Edukacja i rewalidacja osób z niepełnosprawnością intelektualną
Praca z osobami z niepełnosprawnością intelektualną wiąże się z posiadaniem specjalnych predyspozycji i umiejętności. O ile na predyspozycje nie mamy większego wpływu, o tyle umiejętności możemy zdobyć.
Oligofrenopedagogika
W naszym kraju brakuje nauczycieli i pedagogów, którzy posiadają wykształcenie w kierunku oligofrenopedagogiki.
Oligofrenopedagogika (z greckiego: oligos — zmniejszony, phren — umysł) jest konkretnym działem pedagogiki specjalnej, zajmującym się dobraniem odpowiednich metod pracy zarówno edukacyjnych, jak i wychowawczych dostosowanych do stopnia niepełnosprawności. Kładzie ona nacisk na wykorzystanie i rozwój dostępnych sprawności danej osoby, tak by rekompensować braki spowodowane niepełnosprawnością. Praca pedagogiczna tego rodzaju jest mocno zindywidualizowana i nastawiona na osiągnięcie jak najwyższego możliwego rozwoju konkretnej osoby.
Ważną składową zawodu jest także otoczenie pomocą rodziny osoby niepełnosprawnej. To najbliżsi zwykle niosą główny ciężar troski o osobę z niepełnosprawnością. Potrzebują wsparcia i wiedzy z zakresu opieki, jak i możliwości otrzymania pomocy w różnego typu organizacjach pozarządowych czy jednostkach państwowych.
Studia – oligofrenopedagogika online
Niestety ani przygotowanie do zawodu nauczyciela czy pedagoga, ani nasze dobre nastawienie i chęci nie wystarczą. Według krajowych wymagań zawartych w Rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 22.08.2022 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (najnowsza aktualizacja tego rozporządzenia) potrzebne jest ukończenie podyplomowych studiów z oligofrenopedagogiki.
To wymaganie nie jest już przeszkodą trudną do przezwyciężenia. Każdy nauczyciel czy pedagog może ukończyć takie studia, nie rezygnując ze swoich zajęć i obowiązków. Od niedawna istnieje opcja ukończenia studiów bez wychodzenia z domu. Oligofrenopedagogika studia podyplomowe prowadzone są także online. Interesującą propozycją jest oferta Collegium Balticum Akademii Nauk Stosowanych. Zajęcia w ramach kierunku studiów podyplomowych „Edukacja i rewalidacja osób z niepełnosprawnością intelektualną” w całości prowadzone są online. Kadrę stanowią aktywni nauczyciele z dużym doświadczeniem, a zarazem wybitni specjaliści z danej dziedziny. Ich wykłady oprócz treści teoretycznej, zawierają dużą dawkę wiedzy praktycznej przydatnej w pracy w placówkach edukacji specjalnej. Całość kursu trwa trzy semestry. Oligofrenopedagogika online jest propozycją, która zainteresuje nauczycieli, pedagogów i wychowawców, którzy chcą mieć możliwość pracowania z dziećmi, młodzieżą czy osobami dorosłymi z niepełnosprawnością intelektualną, a jednocześnie nie chcą na czas studiów porzucać aktualnej pracy. Studia online mają tę zaletę, że umożliwiają pogodzenie podnoszenia kwalifikacji z dotychczasowymi obowiązkami. Otrzymanie dyplomu ukończenia studiów podyplomowych zaświadcza o przygotowaniu do pracy z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną w szkołach specjalnych i integracyjnych oraz placówkach oświatowych i instytucjach wspierających osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi.