Ozdoby z drewna zyskują coraz większą popularność. Nic dziwnego, bo idealnie komponują się one z nowoczesnymi aranżacjami, sięgającymi do inspiracji naturą czyli tym, co oferuje nam otaczające nas środowisko. Doniczki z pnia drewna, drewniane ozdoby i kwietniki nadają otoczeniu wyjątkowy charakter i styl. Poznaj nasze pomysły na to, jak wykorzystać pień drzewa do stworzenia wyjątkowych dekoracji do swojego ogrodu.
Ekologiczne doniczki z pnia drzewa
Zdrowy pieniek, zalegający na naszej posesji, może być wykorzystany jako drewno na opał. Warto jednak zastanowić się czy nie lepiej uruchomić swoją wyobraźnię i wyczarować z niego prawdziwe dzieło sztuki. Doniczki, misy, kwietniki i podpórki na kwiaty to tylko część pomysłów, do realizacji których może posłużyć pień w ogrodzie. Poza walorami estetycznymi, tego typu przedmioty posiadają również cały szereg innych pozytywnych cech.
Donice ogrodowe z pnia drzewa są przede wszystkim ekologiczne. Do ich produkcji wykorzystuje się bowiem to, co pochodzi z natury. Nie ma tu miejsca na sztuczne materiały, które rozkładają się w środowisku przez wiele stuleci. Decydując się na kwietniki z pnia drzewa, donice z naturalnych produktów czy wybierając inny sposób na wykorzystanie zalegającego w ogrodzie pnia, stawiamy przede wszystkim na ochronę środowiska, a nasz ogród prezentuje się naturalnie. Donice z pnia drzewa są nie tylko ładniejsze, ale również znacznie trwalsze niż te z plastiku.
Wytrzymają one z pewnością oddziaływanie różnorodnych czynników atmosferycznych, podobnie jak drzewo, które posłużyło za ich budulec. Dodatkowo świetnie wpisują się w nowoczesne trendy, oparte o troskę o środowisko naturalne, minimalistyczne rozwiązania czy rustykalny charakter w aranżacji domów i ogrodów.
Jak zrobić doniczkę z pnia drzewa
Jeśli marzy nam się donica z pnia drzewa cena może skutecznie zniechęcić do zakupu tego typu ozdoby. Nic straconego! Wystarczy kilka kroków, by samodzielnie stworzyć wyjątkową ozdobę do swojego ogrodu. Jak zrobić donicę z pnia drzewa? Zobacz jakie to proste!
Krok 1 – Ocena stanu drzewa
Drzewo na donicę musi być całkowicie zdrowe. Chore, spróchniałe drewno nie będzie dobrym materiałem, by wykonać z nich donice drewniane z pnia drzewa. Jeśli mamy niezdrowe pozostałości po drzewach na terenie posesji, należy je szybko usunąć. W przeciwnym wypadku mogą stanowić źródło zagrożenia dla innych roślin.
Krok 2 – Donica z pnia drewna – formowanie misy
Teraz przed nami najważniejszy krok, jeśli chodzi o wykonanie doniczki z pnia drzewa. Wydłubujemy w naszym drewnie głęboką misę. To właśnie tutaj będą umieszczone rośliny. Zanim jednak stanie się ona miejscem życia dla kwiatów, trzeba jeszcze wcementować wnętrze niewielką warstwą cementu.
Krok 3 – Odprowadzenie wody
W tak wykonanej donicy może zbierać się woda, zwłaszcza ta pochodząca z opadów atmosferycznych. Dlatego też trzeba wcześniej przygotować system odprowadzania jej z wnętrza donicy. Na szczęście nie jest to nic skomplikowanego. Wystarczy wywiercić w niej niewielki otwór, którym deszczówka będzie wydostawała się na zewnątrz.
Krok 4 – Przygotowania podłoża dla kwiatów
Nasza donica z pnia jest już prawie gotowa. Teraz trzeba jeszcze przygotować odpowiednie środowisko dla roślin. W tym celu wypełniamy wnętrze misy ziemią, przystosowaną do odpowiednich gatunków. Donica z pnia drzewa gotowa! Można już zasadzić w niej ulubione kwiaty i cieszyć się z efektów pracy. Produkty takie, jak doniczka z pnia drzewa allegro lub inne sklepy internetowe oferują w bardzo wysokich cenach. My wykonaliśmy nasze doniczki z pni drzew niskim nakładem kosztów, za to z ogromem satysfakcji z podjętej pracy i jej efektów!
Jak zrobić kwietniki z pnia drzew?
Kwiaty przepięknie prezentują się również, jeśli zostały posadzone w szczelinach pnia. Kwiaty w pniu drzewa zaskakują i dodają uroku ogrodom, które zyskują dzięki nim wyjątkowy charakter. To połączenie ciekawego pomysłu z tym, co daje nam przyroda. Jak zrobić kwietnik z pnia drzewa? Wystarczy zaledwie kilka kroków, by móc cieszyć się niesamowitymi efektami!
Krok 1 – Ocena stanu drzewa
Podobnie jak w przypadku ozdoby, jaka są doniczki z pnia drzewa, kwietniki wymagają również oceny stanu drzewa. W spróchniałym pniu nie opłaca się podejmować żadnych robót, gdyż nie przyniosą one oczekiwanych rezultatów, a chore drzewo będzie zarażało inne rośliny.
Krok 2 – Tworzymy otwory w pniu
To właśnie one stanowią istotę ozdoby, jaką jest kwietnik z pnia drzewa. W nich będą umieszczone kwiaty, które zachwycą kolorami, gdy nadejdzie okres kwitnienia. Póki co jednak musimy stworzyć dla nich dogodne miejsce. W tym celu należy wywiercić w pniu drzewa otwory. Najlepiej zrobić to przy pomocy dłuta.
Krok 3 – Przygotowanie podłoża dla roślin
W dnie drewna należy wywiercić otwory odpływowe dla deszczówki. Jeśli to możliwe, warto wyłożyć go również grubą folią, którą również przedziurawiamy, by woda miała swoje ujście. Na folii umieszczamy kolejne warstwy, by pień w ogrodzie mógł pełnić rolę kwietnika. Najpierw jest to drenaż (np. keramzyt), potem włóknina, a następnie podłoże właściwe, czyli ziemia, w której będą rosły nasze rośliny.
Krok 4 – Zasadzenie roślin
Kwietnik z pnia drzewa gotowy! Teraz można zasadzić w nim ulubione kwiaty i cieszyć się z efektów pracy.
Inne pomysły na ozdoby do ogrodu z pni drzew
To, jak zrobić donicę z pnia czy też kwietnik z zalegającego na posesji kawałka drewna to jeszcze nie wszystkie sposoby na uświetnienie ogrodu. Pomysły z pnia drzewa to cały ogrom produktów, bo ograniczeniem dla ich twórcy jest tylko wyobraźnia. Co jeszcze możemy zrobić z pnia? Dużą popularnością cieszą się chociażby meble ogrodowe. Stolik z pnia drzewa czy drewniane ławki i ławy znakomicie wpisują się w modne w ostatnich latach rustykalne aranżacje wnętrz i posesji. To wyjątkowy sposób, by nasz ogród nabrał nieco stylu i elegancji. Ciekawym pomysłem są również drewniane ścianki, przełamujące monotonię swoim ciekawym wyglądem.
Jeśli posiadamy pień drzewa dekoracje można tworzyć w zasadzie w nieskończoność. Przyciągające uwagę stojaki do rowerów, świeczniki, a nawet ozdoby do domu, jak np. tablice zegarów i taborety to tylko część z ogromnych możliwości, jakie otwierają się przed nami, gdy chcemy wprowadzić do swojego życia nieco natury. Co ważne, są to rozwiązania w pełni ekologiczne, a więc nie zagrażają środowisku naturalnemu, w którym wszyscy żyjemy.
Sporo z tym roboty ale efekt zadowalający