Informacja o wszczęciu egzekucji komorniczej nie oznacza jeszcze, że komornik zajmie dochody, egzekwując w ten sposób zaległe należności. Dobrowolna spłata zadłużenia u komornika pozwala nie tylko uniknąć dodatkowych opłat, ale również i kosztów egzekucyjnych, które nakładane są na dłużnika. Dobrowolna spłata zadłużenia to również sposób na to, by zacząć od nowa budować pozycję firmy na rynku towarów i usług lub z czystym kontem rozpocząć kolejny etap życia.
Dobrowolna spłata zadłużenia – co to takiego?
Ugoda z wierzycielem to najlepszy sposób na to, by uniknąć egzekucji komorniczej. Jeśli dłużnik zdecyduje się na rozwiązanie problemu w ten właśnie sposób, powinien zawrzeć z wierzycielem umowę o dobrowolnej spłacie. Zadłużenia komornicze wiążą się z dodatkowymi opłatami, jakie musi ponosić dłużnik. Nic dziwnego, że większość z nich dąży do uregulowania sytuacji finansowej, zanim komornik na stałe zagości w życiu prywatnym lub firmowym. Jeśli uda się dojść do porozumienia, wierzyciel powinien złożyć wniosek o umorzenie egzekucji komorniczej. Jest to sytuacja bardzo komfortowa dla dłużnika.
Dobrowolna spłata zadłużenia u komornika jeszcze przed rozpoczęciem postępowania egzekucyjnego powoduje, że dłużnik musi zapłacić zaledwie 5% kwoty, która byłaby egzekwowana przez urzędnika państwowego. Nic dziwnego, że zdecydowana część dłużników poszukuje sposobów na to, by zdobyć oświadczenie spłaty zadłużenia, jeszcze zanim ruszy procedura ściągania długu przez komornika. Dla wielu dobrym sposobem na to, jak obejść komornika jest kredyt, dzięki któremu możliwe jest zaoszczędzenie kosztów komorniczych. Warto jednak dobrze przemyśleć takie rozwiązanie, by nie wpaść w spiralę długów, spłacając jedne zadłużenia, poprzez zaciąganie kolejnych długów.
Jak dogadać się z komornikiem?
Komornik ma prawo zająć nieruchomości i ruchomości dłużnika, a także część wynagrodzenia z innych świadczeń, jak np. rentowe czy emerytalne. Wierzyciela, obojętnie kim jest, nie warto unikać za wszelką ceną. Podobnie jest z komornikiem, z którym warto się spotkać i porozmawiać. Szczera rozmowa o sytuacji materialnej może rzucić nowe światło na nasze problemy. Z pewnością nie wpłynie to na zadłużenie komornicze. Warto bowiem podkreślić, że komornik jest urzędnikiem państwowym, który egzekwuje postanowienia sądu. Spłacenie komornika może jednak przebiegać w dogodnych dla dłużnika warunkach, opierając się na ustalonych ratach, wnoszonych co miesiąc na rzecz wierzyciela.
Jak dogadać się z komornikiem? Przede wszystkim warto postawić na szczerość. Nie może być tu miejsca na zbędne negocjacje i uzasadnianie swojej niewinności. Warto opanować emocje, które nigdy nie są dobrym sprzymierzeńcem poważnych rozmów. Dogadanie się z komornikiem powinno nastąpić tylko w oparciu o rzeczową rozmowę i wspólne znalezienie racjonalnych rozwiązań. Spłata długu u komornika może odbyć się bowiem w dogodnych ratach lub też w jednorazowej kwocie. Warto dogadać się z komornikiem w tej kwestii, by skutecznie dążyć w stronę rozwiązania problemów i nowego życia bez długów.
Dobrowolna spłata zadłużenia u komornika w ratach
Jak spłacić dług u komornika, gdy nie mamy odpowiednich środków na jednorazowy przelew? Warto porozmawiać z urzędnikiem o możliwości rozłożenia zaległości finansowych na raty, które będziemy w stanie wnosić raz na miesiąc. Dobrowolna spłata zadłużenia w ratach chroni przed zajęciem konta bankowego i wynagrodzenia za pracę. Co ważne, wysokość raty musi być uznana nie tylko przez dłużnika, ale również i przez komornika. W procesie tym brane są pod uwagę przede wszystkim możliwości finansowe danej osoby oraz jej sytuacja materialna, która ma wpływ na wysokość comiesięcznych spłat.
Spłaty komornicze w ratach są wygodne zarówno dla firm, jak i dla osób indywidualnych, które z różnych powodów stały się dłużnikami. Ważne jest natomiast, aby każdą ratę uiszczać w terminie, zgodnie z ustaloną wcześniej wysokością. Jeśli padnie już deklaracja spłaty zadłużenia wzór postępowania powinien polegać na regularnych wpłatach. Gdy dłużnik nie będzie wywiązywał się ze zobowiązań, komornik ma prawo do podjęcia bardziej restrykcyjnych kroków.
Dobrowolna spłata zadłużenia u komornika w całości
Dobrowolna spłata zadłużenia u komornika w całości jest możliwa, gdy dłużnik posiada środki finansowe, pozwalające na uregulowanie zaległych zobowiązań. Spłata zadłużenia powinna odbyć się poprzez wykonanie przelewu na konto adekwatnej kancelarii bądź też przekazanie kwoty pieniężnej w miejscu, gdzie urzęduje komornik. Co ważne, jeśli dłużnik podejmie decyzję, że spłata komornika nastąpi w całości, dodatkowe opłaty będą znacznie niższe.
Jak spłacić komornika w całości? Kolejny kredyt nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Pomoc w spłacie komornika może wyjść ze strony najbliższej rodziny lub przyjaciół, którzy zdecydują się założyć swoje pieniądze, by wesprzeć dłużnika w trudnych chwilach. Na spłatę komornika można również pożyczyć pieniądze w tzw. parabankach, choć jest to działanie bardzo ryzykowne i niewskazane wówczas, gdy ktoś ma już problem ze spłatą jednego zadłużenia. Spłata długu w całości pozwala uniknąć dodatkowych problemów, odsetek i ciągnącego się w czasie postępowania egzekucyjnego.
Jak wygląda postępowanie komornicze?
Postępowanie komornicze to ostateczny sposób odzyskania długu, gdy inne metody zawiodą. O wszczęcie postępowania komorniczego wnioskuje wierzyciel, który wnosi np. o zlicytowanie nieruchomości lub ruchomości swojego dłużnika. Niektórzy wierzyciele za wszelką cenę chcą uniknąć tak drastycznych działań, dlatego też nie istnieje jeden schemat windykacji komorniczej. Komornik może zająć wynagrodzenie za pracę, a także część różnych świadczeń, np. rentowych lub emerytalnych. Urzędnik nie może natomiast zająć przedmiotów, które niezbędne są przy wykonywaniu pracy zarobkowej, a także takich, bez których ciężko funkcjonować na co dzień, jak np. ubrania czy pościel.
Rozliczenie komornika z dłużnikiem opiera się często o licytacje komornicze, czyli spieniężenie majątku dłużnika poprzez wystawienie ich na aukcje. To, jak spłacać komornika, zależy często od samego dłużnika. Część z nich decyduje się na zajęcie konta, by nie musieć pamiętać o regularnych spłatach. Nierzadko pojawia się również wątpliwość: „spłaciłem komornika co dalej?”. Spłata komornika powoduje niezwłoczne odblokowanie konta i zdjęcie blokady ze środków finansowych. Pozbycie się zobowiązań otwiera nowe możliwości i daje szanse, by z czystym kontem rozpocząć nowe życie bez długów i niespłaconych należności.
ciężko dogadać się z komornikiem… wiem z doświadczenia