Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Czy zastanawiałeś się nad studiami podyplomowymi z surdopedagogiki? A może dopiero poznajesz swoje opcje. Jeżeli jesteś absolwentem studiów wyższych o kierunku pedagogika specjalna – surdopedagogika stanowi jedną z wielu alternatyw studiów podyplomowych, które okażą się pomocne w pracy z podopiecznymi oraz pomogą Ci wybrać ścieżkę rozwoju kariery.
Z poniższego artykułu dowiesz się:
- czym zajmuje się surdopedagogika,
- jak wygląda proces kształcenia surdopedagoga,
- jakie są dostępne opcje odbywania studiów podyplomowych,
- co znajduje się w podstawie kształcenia surdopedagoga?
Surdopedagogika – czym się zajmuje?
Surdopedagogika stanowi jeden z wielu działów pedagogiki specjalnej. Surdopedagog pełni zadania takie jak: nauczanie i wychowawstwo osób głuchych i niedosłyszących – wyszkolony specjalista może jednak również współpracować z najbliższym otoczeniem takich osób, np.: edukować najbliższych na temat ograniczenia słuchowego. Dodatkowymi zadaniami surdopedagoga są: szerzenie profilaktyki, diagnostyka oraz pełnienie funkcji doradcy dla osób, należących do grup ryzyka. Surdopedagog wdraża w pracy z podopiecznym działania rewalidacyjne, które mają na celu: przywrócenie sprawności słuchowej oraz psychicznej (poprzez skupienie się na usprawnianiu procesów poznawczych).
Trudności w zawodzie surdopedagoga – porozumiewanie się z pacjentem
Jak już wcześniej wspomniano – surdopedagog pracuję z osobami głuchymi i niedosłyszącymi. Tworzy to mocną barierę komunikacyjną – w celu jej pokonania należy stosować alternatywne metody komunikacji. Do najpopularniejszych należą:
- używanie języka migowego,
- stosowanie daktylografii,
- zastosowanie fonogestów.
Warto bardzo porządnie zapoznać się z tymi metodami już w trakcie kształcenia – ułatwi Ci to późniejszą pracę z podopiecznymi.
Surdopedagogika – proces kształcenia
W celu pełnienia zawodu surdopedagoga należy zdobyć odpowiednie wykształcenie w postaci ukończenia studiów z pedagogiki specjalnej oraz specjalizacji, która przygotuje pedagoga to pracy z osobami głuchymi i niedosłyszącymi.
Surdopedagogika studia podyplomowe
Wiele szkół oferuje studia podyplomowe z surdopedagogiki – jedną ze szkół, które prowadzą kierunek jest Collegium Balticum Akademia Nauk Stosowanych. Celem odbywanego kształcenia jest przygotowanie studentów do pracy z podopiecznymi – zarówno pracy edukacyjnej jak i wychowawczej. Na studiach podyplomowych z surdopedagogiki zostaniesz przygotowany do pracy w przedszkolach i szkołach specjalnych i integracyjnych oraz wielu innych placówkach, które zajmują się kształceniem i wspomaganiem osób głuchych i głuchoniemych.
Pamiętaj jednak, że przed rozpoczęciem studiów podyplomowych konieczne jest ukończenie kształcenia wyższego – podczas zapisu konieczne jest dostarczenie kopii dyplomu.
Surdopedagogika online – czy to możliwe?
Innym wariantem są surdopedagogika studia podyplomowe online. Zajęcia akademickie jak najbardziej mogą przenieść się z drogi tradycyjnej na elektroniczną – co może być ułatwieniem dla wielu osób, które mieszkają w dalekiej odległości od większych miast, oferujących kierunek. Jednak należy pamiętać, że kierunki, będące działami pedagogiki prawie zawsze wymagają odbywania praktyk – na które należy stawić się osobiście. Praktyki pozwalają na przekształcenie zdobytej, teoretycznej wiedzy w praktyczne doświadczenia, które nauczą przyszłych surdopedagogów pracy z podopiecznym.
Program kształcenia – surdopedagogika studia podyplomowe
Program kształcenia przyszłego surdopedagoga niezależnie od uczelni posiada wiele części wspólnych, które są witalne we współpracy z podopiecznymi. Ważnymi punktami podstawy programowej są chociażby: przebieg procesu diagnostycznego w pedagogice specjalnej, surdologopedia, przebieg diagnostyki surdopedagogicznej oraz jej interpretacja. Każda z uczelni oferujących studia podyplomowe w surdopedagogiki jawnie przedstawia podstawę programową oraz oczekiwane efekty kształcenia, z którymi możesz zaznajomić się przed aplikowaniem.
https://www.cb.szczecin.pl/tryb-studiow/studia-podyplomowe/studia-nauczycielskie/surdopedagogika/