Urządzenia dźwignicowe znajdują coraz powszechniejsze zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, można zaryzykować twierdzenie, że wiele branż wręcz nie może się bez nich obejść. Wynika to z nieustannego ich rozwoju, a jednoczesny postęp techniczny powoduje konieczność modernizacji już używanych suwnic czy żurawi.
Czym są urządzenia dźwignicowe?
Warto najpierw dowiedzieć się, czym są urządzenia tego typu, nazywane także urządzeniami transportu bliskiego (UTB). Najczęściej znajdują zastosowanie cztery ich podstawowe rodzaje, wspomniane suwnice i żurawie oraz wciągarki i wciągniki, linowe lub łańcuchowe.
Definicja określa suwnice jako maszyny pracujące w tzw. trybie przerywanym używane do przemieszczania ciężkich ładunków w poziomie i w pionie. W ofercie ALSO Holding można znaleźć takie modele suwnic, jak:
bramowe i półbramowe;
pomostowe natorowe;
podwiedzane;
kolumnowe.
Przez pojęcie żurawi rozumiemy z kolei odmianę urządzeń dźwignicowych, którą od suwnic odróżnia zwarta konstrukcja oparta centralnej kolumnie często mocowanej do podłoża i dopiero do niej montuje się ramię, czyli wysięgnik. Najczęściej używane rodzaje żurawi to modele:
słupowe;
przyścienne;
warsztatowe;
przejezdne.
Jakie są zalety stosowania urządzeń dźwignicowych w produkcji przemysłowej?
Zakres zastosowania urządzeń transportu bliskiego jest bardzo szeroki, sprawdzają się wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność przemieszczania ładunków, często o masie kilkudziesięciu i więcej ton, na niewielkie odległości, w poziomie i w pionie.
Głównym miejscem, gdzie się je używa, przede wszystkim suwnice, są hale przemysłowe, praktycznie z każdej branży produkcyjnej. Dzięki pracy suwnic można nie tylko uniknąć groźnych wypadków przy pracy, ale i znacznie zwiększyć jej wydajność, unikając jednocześnie przestojów produkcji.
Równie istotne jest użycie żurawi, które tak samo skutecznie wspomagają różne procesy produkcyjne, znajdując zastosowanie nie tylko w halach, ale i na zewnątrz budynków. Dzięki nim można bezpiecznie przenosić elementy budowlane, czy wielkogabarytowe części maszyn.
W jakich gałęziach przemysłu znajdują zastosowanie dźwignice?
Ze wszystkich miejsc, w których powszechnie używa się tego typu urządzeń, warto wymienić takie branże jak:
przemysł budowlany, przede wszystkim wysokie żurawie wieżowe oraz żurawie samojezdne, niezbędne nie tylko w trakcie budowy, ale i do przeprowadzenia wielu prac remontowych lub rozbiórkowych;
przemysł stoczniowy, gdzie są niezbędne do budowy i napraw jednostek pływających;
przemysł lotniczy i motoryzacyjny, w celu przyspieszenia i uproszczenia procesów produkcji samolotów czy samochodów;
przemysł ciężki, używa się ich zwłaszcza w zakładach chemicznych oraz w stalowniach i hutach;
przemysł zbrojeniowy, w którym najczęściej zachodzi konieczność przenoszenia ciężkich ładunków;
przemysł lekki, produkcja odzieży, żywności czy środków farmaceutycznych;
przemysł energetyczny, do transportu paliw kopalnych, węgla czarnego i brunatnego, oraz elementów konstrukcyjnych elektrowni;
serwisy napraw maszyn i innych urządzeń mechanicznych;
transport i logistyka, gdzie znajdują zastosowanie na składach, terminalach przeładunkowych, w magazynach, portach morskich i rzecznych oraz w sortowniach.
Analizując podane wyżej przykłady, można śmiało powiedzieć, że praktycznie każda branża produkcyjna nie może obecnie istnieć bez nowoczesnych, wydanych i wysoce funkcjonalnych urządzeń dźwignicowych.