Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Higienizacja jamy ustnej jest to oczyszczanie zębów wykonywane przez specjalistę. W trakcie zabiegu usuwany jest osad powierzchniowy, kamień nazębny oraz bakteryjna płytka nazębna. Wykonanie całej higienizacji jamy ustnej może zająć zwykle od 40 do 60 minut. Czas zabiegu jest jednak zależny od stanu uzębienia pacjenta i tego, ile kamienia zalega na jego zębach. Poznaj szczegóły dotyczące higienizacji jamy ustnej i dowiedz się, dlaczego jest ona tak ważna dla zdrowia zębów.
Higienizacja jamy ustnej:
- Co to jest higienizacja jamy ustnej?
- Dowiedz się, czym jest kamień i osad nazębny oraz dlaczego należy je usuwać
- Poznaj tajniki piaskowania, skalingu, polerowania oraz fluoryzacji
- Zorientuj się, jak często należy wykonywać zabieg higienizacji
Czym jest higienizacja jamy ustnej?
Higienizacja jamy ustnej to szereg zabiegów, do których zalicza się piaskowanie, skaling, polerowanie i fluoryzację. Higienizacja jamy ustnej w profesjonalnej klinice stomatologicznej: smilesclinic.pl/zakres-uslug/profesjonalna-higienizacja-jamy-ustne/ to nie tylko odpowiednio przeprowadzone zabiegi, ale i instruktaż higieny oraz przyjemna nauka dla małych pacjentów, jak używać pasty i szczoteczki do zębów.
Profesjonalna higienizacja jamy ustnej jest dokonywana przez higienistkę stomatologiczną. W czasie wizyty higienistka jest odpowiedzialna za przeprowadzenie wywiadu, ocenę stanu jamy ustnej oraz profesjonalną higienizację. Daje także wskazówki, jak postępować w domu i jak się odżywiać, by efekt zabiegu mógł utrzymać się jak najdłużej.
Czym jest kamień i osad nazębny i dlaczego trzeba je usuwać?
Osad nazębny to przebarwienia o ciemnobrązowej barwie, które pojawiają się na zębach pod wpływem czynników zewnętrznych. Zalicza się do nich częste picie kawy, herbaty, czerwonego wina czy nadmierne palenie papierosów. Osad nazębny może też powstawać w wyniku przyjmowania niektórych leków oraz płukanek jamy ustnej.
Kamień nazębny powstaje natomiast już kilka minut po zakończeniu mycia zębów. Wtedy odkłada się na nich płytka nazębna, czyli miękki osad składający się głównie z węglowodanów i bakterii. Bakterie wraz ze śliną łączą się na powierzchni zębów i ulegają rozrastaniu. Płytkę nazębną można usuwać podczas szczotkowania i nitkowania zębów. Nieusuwana płytka ulega jednak mineralizacji i przekształca się w kamień nazębny. Kamień nazębny powoduje nie tylko nieświeży oddech, ale i bolesność dziąseł, zaczerwienienie, obrzęki oraz krwawienie podczas szczotkowania. W bardziej zaawansowanych przypadkach kamień nazębny może powodować zapalenie przyzębia, następnie rozchwianie zębów i wreszcie nawet ich utratę.
Na czym polega piaskowanie, skaling, polerowanie i fluoryzacja?
Piaskowanie to zabieg pozwalający na usunięcie biofilmu nazębnego oraz osadów barwnikowych z powierzchni zębów. Do zabiegu używana jest profesjonalna piaskarka stomatologiczna. Skaling to z kolei zabieg, który sprawia, że usuwany jest kamień nazębny przy pomocy ultradźwięków. Skaling to zabieg bezbolesny. Co ważne, z kamienia oczyszczane są nie tylko korony zębów, ale i przestrzeń poniżej linii dziąseł.
Polerowanie to inaczej zwany polishing, czyli zabieg wykonywany po skalingu. W jego trakcie powierzchnia zębów jest polerowana przy pomocy pasty polerującej i oczyszczającej. W ten sposób zmniejsza się ryzyko ponownego powstawania osadów oraz kamienia nazębnego. Fluoryzacja jest natomiast zabiegiem często wykonywanym już po higienizacji zębów. Jego celem jest zmniejszenie nadwrażliwości pozabiegowej i wzmocnienie szkliwa zębów. Fluoryzację wykonuje się poprzez nałożenie na zęby fluoru o dużym stężeniu. Fluor ma postać lakieru lub pianki i jest pozostawiany na zębach przez kilka minut.
Jak często przeprowadzać higienizację?
Po higienizacji należy stosować się do zaleceń wydanych przez higienistkę stomatologiczną. Dotyczą one środków higieny domowej oraz kwestii dietetycznych. Stosowanie się do zaleceń pozwala przedłużyć efekt zabiegu. Częstotliwość wykonywania higienizacji zależy od tego, w jakim stanie jest jama ustna pacjenta. Im większy osad i kamień nazębny, tym częściej należy ją wykonywać. Zwykle higienizacja powinna być powtarzana co 3 do 6 miesięcy.