Wiele osób uważa, że zimą w ogrodzie nie ma nic do zrobienia. Choć sezon na koszenie, sadzenie i pielęgnację roślin już dawno za nami, nie oznacza to, że powinniśmy siedzieć bezczynnie aż do wiosny. Nie należy traktować zimy jako urlopu od prac ogrodowych. Jak zadbać o ogród zimą? Jakie prace ogrodowe powinno wykonać się na przełomie roku?
Usunięcie nadmiaru śniegu
Ogród w zimie zwykle kojarzy nam się z pięknym, ośnieżonym krajobrazem. Choć widok roślinności przykrytej śnieżnym puchem z pewnością cieszy nasze oko, w rzeczywistości może oznaczać kłopoty dla naszych sadzonek. Biała pierzynka, mimo iż wygląda na lekką i delikatną, w rzeczywistości potrafi być bardzo ciężka, zwłaszcza dla delikatnych roślin. Ponadto ciężki, mokry śnieg może szybko zmienić się w lodową skorupę, przez co zagraża krzewom w naszym ogrodzie.
Warto więc wyrobić sobie nawyk, by w czasie obfitych opadów śniegu regularnie odgarniać nadmiar śniegu z roślin w naszym ogrodzie. Dzięki temu można uniknąć deformacji krzewów, a nawet wyłamywania gałęzi. Dobrym pomysłem może być także podwiązanie gałązek, zwłaszcza przy wyjątkowo delikatnych roślinach. Przy okazji, przed spodziewanymi mrozami warto zabezpieczyć roślinność, która ciężko znosi zimowanie, za pomocą specjalnych osłonek.
Odśnieżanie
Zima w ogrodzie to także odśnieżanie podjazdu. Robienie tego z użyciem łopaty może być bardzo mozolną pracą, jednak jeśli mamy do dyspozycji traktorek, możemy łatwo przerobić go na odśnieżarkę. Dzięki temu z łatwością, w ciągu kilku minut możemy odśnieżyć podjazd i wszystkie alejki pod domem. O czym warto pamiętać?
Przede wszystkim nie należy przysypywać zgarniętym przez pług śniegiem trawnika. Nadmiar śniegu warto ustawić w miejscu, w którym nie będzie ryzyka złamania źdźbeł trawy czy uszkodzenia struktury gleby. Przykrycie trawy zaspą może skutkować uszkodzeniem darni w przyszłym sezonie, a co za tym idzie – kiepską kondycją trawnika.
Kolejną kwestią jest wyposażenie się w specjalne łańcuchy do traktorka, by lepiej radził sobie z przemieszczaniem się po sypkim śniegu. To niewielki koszt, dzięki któremu zapewnimy sobie bezpieczeństwo i niezawodność podczas pracy z odśnieżarką.
Przycinanie drzew i bielenie pni
Zima to doskonały okres, by zająć się formowaniem koron drzew liściastych. Jeśli więc mamy w swoim ogrodzie drzewa, warto pomyśleć nad przycięciem gałęzi, a pod koniec zimy dodatkowo usunąć uszkodzone, chore i obumarłe pędy. Dzięki temu drzewa i krzewy będą lepiej rosnąć i rozwijać się tak, jak tego chcemy.
Dodatkowo okres zimowy w ogrodzie warto wykorzystać również na zabezpieczenie pni, zwłaszcza przy delikatnych drzewach owocowych. Pod wpływem dużych zmian temperatury oraz działania promieni słonecznych, może dochodzić do pęknięć kory na drzewach. Bielenie zapobiega tego typu sytuacjom, skutecznie zabezpieczając drzewo. Należy pamiętać, by zabieg ten przeprowadzić, gdy temperatura przez kilka dni utrzymuje się powyżej zera.