Barwinek pospolity skradł serca i ogrody Polaków. Spośród wielu cech, jakimi wyróżnia się niepozorna roślina, jaką jest barwinek pospolity właściwości lecznicze są zdecydowanie na pierwszym miejscu. Niegdyś stosowany był jako jeden z najważniejszy elementów czarodziejskich ekstraktów miłosnych. Dziś upiększa ogrody, nawet te zacienione. Poznaj więc bliżej tą wyjątkową roślinę, jej pochodzenie i właściwości.
Barwinek pospolity (Vinca minor) – opis rośliny
Nazwa barwinek pospolity bywa używana naprzemiennie z określeniem barwinek mniejszy. Roślina przywędrowała do naszego kraju z europejskich i azjatyckich lasów liściastych. To roślina okrywowa. Oznacza to, że silnie się zagęszcza i bardzo szybko rozprzestrzenia. Barwinek pospolity Vinca minor nie osiąga zbyt imponujących rozmiarów. Jego wysokość mieści się na ogół w przedziale 10-15 cm. Roślina zachwyca jednak błyszczącymi liśćmi o kształcie elipsy oraz delikatnymi, pięciopłatkowymi kwiatami, komponującymi się przepięknie z otoczeniem.
Kwiaty barwinka są na ogół niebieskie lub fioletowe, choć zdarza się również barwinek pospolity biały. Z pewnością wiele osób zachwyci niepozorna, choć niezwykle piękna roślina, jaką jest barwinek pospolity Kwitnienie przypada na okres pomiędzy kwietniem a sierpniem. To właśnie wtedy roślina pokrywa się całą masą delikatnych kwiatów, nabierając wyjątkowego charakteru i zachwycając wyglądem.
Morfologia rośliny
Zimozielony barwinek pospolity to niewielkich rozmiarów roślina. Uwagę przyciągają w niej przede wszystkim liście. Leżą one naprzeciwlegle względem siebie, przybierając kształt elipsy. Każdy liść osiąga do 5 cm długości. Barwinek pospolity to roślina zimozielona co oznacza, że nigdy nie traci ona całkowicie swoich charakterystycznych liści. Choć stare liście są zrzucane, przyrost nowych ma miejsce przez cały rok. Dzięki temu nawet zimą spod śniegu zobaczyć można nieco pokrzepiającej zieleni.
Łodygi rośliny z reguły mają do 1 m długości. Są one zdrewniałe w dolnej części i wznoszą się ku górze, utrzymując kwiatostan. Barwinek pospolity zachwyca również kwiatami, choć mogą one nieco zaginać przy większych roślinach. Pięciolistne kwiaty rośliny są obupłciowe, tzn. że zawierają one zarówno pręciki, jak i słupki. Co ważne, pomimo tych cech, nie zachodzi u nich samozapylenie. Kielich drobnych kwiatków jest zauważalnie krótszy, niż ich korona. Owoce barwinka to z kolei dwa mieszki o cylindrycznym kształcie.
Zastosowanie i właściwości lecznicze barwinka
Barwinek pospolity w doniczce należy raczej do rzadkich rozwiązań. Roślina ta szybko zajmuje dodatkową przestrzeń, tworząc piękny kwiatowy dywan. Nic dziwnego, że bardzo często spotyka się go w najpiękniejszych ogrodach i parkach, ale również i na cmentarzach, gdzie potęguje nastrój zadumy i kontemplacji. Barwinek pospolity to roślina, która nie przyciąga wzroku wielkością, ale urokiem. Co ważne, jeśli chodzi o barwinek pospolity wymagania są naprawdę niewielkie. Może on rosnąć nawet w zacienionych miejscach w odległych kątach ogrodu.
Jeśli chodzi o barwinek pospolity zastosowanie może zaskoczyć niejednego amatora medycyny niekonwencjonalnej. Już od wieków roślina była wykorzystywana do łagodzenia różnorodnych dolegliwości. Dla wielu osób uprawiających barwinek pospolity właściwości lecznicze są pierwszorzędnym argumentem.
Nic dziwnego, bo krzew ten ma naprawdę szerokie zastosowanie. Przez wieki zyskał on dużą popularność w ziołolecznictwie. Z dodatkiem rośliny, jaką jest barwinek pospolity herbata potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Barwinek wspomaga leczenie zaburzeń nerwowych, obniża ciśnienie, hamuje krwawienie, a nawet zapobiega namnażaniu komórek nowotworowych w organizmie. Warto pamiętać jednak, że należy najpierw skonsultować się z lekarzem, zanim zaczniemy na własną rękę zaparzać barwinek pospolity Apteka jest również dobrym miejscem, by porozmawiać o ewentualnym działaniu niepożądanym. Tam też można pytać o produkt w stylu „barwinek pospolity suplement diety”. Jak każde zioło, również barwinek może jednak spowodować szkody, o których warto wiedzieć, zanim włączymy go do naszej diety.
Uprawa i pielęgnacja barwinka pospolitego
Decydując się na barwinek pospolity uprawa będzie z pewnością banalnie prosta. Jest to bylina, która nie wymaga ani dużych nakładów finansowych, ani też skomplikowanego nawożenia czy opieki. Większego znaczenia nie ma również miejsce, które wybierzemy na nasz barwinek pospolity jak sadzić roślinę? To niezwykle proste, choć wiele osób poszukuje w Internecie informacji: „barwinek pospolity ile na m²” i „barwinek pospolity rozstawa”.
Jak twierdzą ogrodnicy, barwinek powinno sadzić się w liczbie 12 sztuk, przypadających na 1m², a rozstawa ma wynosić 25 cm. Jeśli chodzi o barwinek pospolity kiedy sadzić jest równie istotnym pytaniem. Należy umieścić go w ziemi przed końcem września, by mieć pewność, że roślina się przyjmie, uświetniając nasz ogród swoim wyglądem. Wspomnieliśmy już o roślinach obupłciowych, do grona których należy barwinek pospolity rozmnażanie następuje w tym przypadku jednak przez podział, a nie samozapylenie.
Decydując się na barwinek pospolity sadzonki warto umieścić w żyznym podłożu, choć poradzą one sobie również i w gorszych warunkach. Najlepiej, gdy roślina znajduje się w zacienionym miejscu, gdyż tam może pokazać pełnię swoich możliwości. Trzeba pamiętać jednak, aby podlewać ją, gdy susza trwa wyjątkowo długo. Gdy chcemy zmienić miejsce, w którym ma kwitnąć nasz barwinek pospolity przesadzanie rozpocząć należy jesienią. Wówczas roślinę trzeba włożyć do doniczek i przetrzymać przez zimę w temperaturze ok. 5˚C.
Odmiany barwinka pospolitego
Barwinek pospolity ma kilka odmian. Do najbardziej popularnych należą:
- Barwinek pospolity Sebastian – typowo polska odmiana. Charakteryzuje się ona żółtą plamą, znajdującą się na samym środku zielonych liści,
- Barwinek pospolity Bowles White – krzewinka z białymi kwiatami. To właśnie one odróżniają ją od innych rodzajów, wśród których dominują głównie odcienie błękitu lub fioletu,
- Barwinek pospolity La Grave – to piękna odmiana, charakteryzująca się delikatnymi kwiatami w kolorze lawendowym. Doskonale skomponują się one z innymi odmianami kwiatu, zwłaszcza tymi o barwie ciemnego fioletu,
- Barwinek pospolity Variegata – nieco wyższa i dłuższa odmiana, niż najbardziej typowy barwinek. Wyróżnia się pstrym ulistnieniem i wysokością, dochodzącą nawet do 40 cm,
- Barwinek pospolity Atropurpurea – odmiana, przyciągająca uwagę całymi kobiercami kwiatów w purpurowym kolorze z jaśniejszym oczkiem. Okres intensywnego kwitnienia przypada na maj,
- Barwinek pospolity Alba – w odmianie tej cechą charakterystyczną są bardzo drobne kwiaty w białym kolorze. Pojawiają się one głównie na przełomie kwietnia i maja. W pozostałym okresie roślina przyciąga uwagę dywanem gęstych, drobnych liści,
- Barwinek pospolity Illumination – na pierwszy plan wysuwają się tutaj nie kwiaty, a liście. Ich żółty kolor i zielone brzegi tworzą fantastyczny obraz, zachwycając nawet największych ignorantów piękna przyrody,
- Barwinek pospolity Gertrude Jekyll – odmiana ta rośnie zdecydowanie najwolniej i ma mniejsze liście, niż pozostałe rośliny z gatunku,
- Barwinek Ralph Shugert – tutaj również uwagę przyciągają liście. Tym razem mają one białe brzegi i kształt zaostrzonej na wierzchołku elipsy.
Barwinek pospolity – gdzie kupić nasiona i jak rozpocząć uprawę?
Jak zapewniają ogrodnicy, chcąc rozpocząć swoją przygodę z rośliną, jaką jest barwinek pospolity nasiona można dostać wyjątkowo łatwo. W klimacie umiarkowanym warto rozważyć umieszczenie je w szklarni do momentu, aż zaczną kiełkować. Dopiero wtedy należy je wsadzić do ziemi. Wilgotny i ciemny klimat można stworzyć roślinom również poprzez przykrycie ich plastikową torbą lub też umieszczenie na specjalnej macie grzewczej. W odpowiednich warunkach nasiona wykiełkują już po dwóch tygodniach.
Sadzonki barwinka pospolitego należy następnie umieścić w pojedynczych doniczkach, aż wyrosną z nich dojrzałe liście. Przed zasadzeniem w glebie, warto na jakiś czas pozostawić je na zewnątrz w miejscu, w którym zdecydowaliśmy się posadzić roślinę. Jeśli chcemy zakupić barwinek pospolity cena zależy przede wszystkim od sklepu i odmiany, którą wybierzemy. Warto wpisać w popularną przeglądarkę hasło: „barwinek pospolity gdzie kupić”, by szybko porównać ceny i wybrać najlepszą ofertę.
ciekawa roślina