Bezpieczeństwo w miejscu pracy to absolutny priorytet. Jest to element szczególnie istotny w obszarach, w których może dość do bardzo niebezpiecznych zdarzeń, a specyfika wykonywanych obowiązków sprawia, że każde zdarzenie jest potencjalnym zagrożeniem dla życia i zdrowia. Magazyny, w których składuje się ciężkie ładunki na znacznej wysokości, są właśnie takim miejscem. W magazynach towary są przechowywane na specjalne w tym celu zaprojektowanych konstrukcjach stalowych, czyli regałach. Taki regał magazynowy, w zależności o charakterystyki obiektu, może mieć nawet kilkadziesiąt metrów wysokości.
Konstrukcja regałów magazynowych
Regał magazynowy wyprodukowany do zastosowań profesjonalnych to konstrukcja stalowa, która jest wytwarzana z taśm stalowych o grubości od 90 do 300 milimetrów – w zależności od obciążenia, które będzie na nim przechowywane.
Regały magazynowe to przede wszystkim konstrukcja ramowa, czyli jest to rama:
- belka regałowa, na której spoczywa ładunek – najczęściej paleta,
- słupy, do których mocowane są belki i które decydują bezpośrednio o wysokości całej konstrukcji.
Regały w magazynie ustawiane są w równoległe względem siebie rzędy, dzięki czemu, operator wózka widłowego może w łatwy sposób pobrać ładunek z każdego miejsca w magazynie.
Przyjmuje się, że bezpieczny korytarz dla wózka wysokiego składowania powinien wynosić około 3 metrów – w zależności od rozmiarów samej maszyny i obsługiwanych ładunków.
Elementy zabezpieczające regały magazynowe
Każdy kto miał okazję pracować lub obserwować pracę w magazynie lub centrum dystrybucyjnym, ten doskonale zdaje sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń. Konstrukcja regałów magazynowych wznosząca się od podłogi po dach hali, na regałach magazynowych majestatycznie spoczywają bardzo duże ładunki, które już na pierwszy rzut oka można określić jako ciężkie i niebezpieczne, panuje tam zazwyczaj nasilony ruch ludzi i maszyn. Jak zabezpieczyć tą całą układankę.
Producenci regałów magazynowych oferuje różnego typu rozwiązania, które zabezpieczają konstrukcję stalową, jak i ludzi pracujących w magazynie:
- Siatkowe panele ochronne mocowane z tyłu konstrukcji regałowe, których głównym zadaniem jest zabezpieczenie pracowników wykonujących zdania w bezpośrednim sąsiedztwie systemu wysokiego składowania przed upadkiem towaru z wysokości – ten element jest bardzo prosto mocowany do konstrukcji regałowej za pomocą śrub i nakrętek,
- Panele boczne, które pełnią bardzo podobną rolę, ale mocowane są bezpośrednio do bocznej ramy,
- Ograniczniki palet przybierają różną postać, ale są szczególnie istotne w przypadku systemów wysokiego składowania, gdyż zabezpieczają magazyn przed możliwością upadku palety,
- Bardzo ważne są też różnego typu ochraniacze słupa regałowego, które zabezpieczają system składowania przed uszkodzeniami wynikającymi z uderzenia wózkiem widłowym.
Regularne przeglądy regałów magazynowych
Przeglądy eksperckie regałów magazynowych są obowiązkowe i należy je realizować realizować w odstępach nie dłuższych niż 12 miesięcy.
Poza przeglądami warto również regularnie weryfikować stan techniczny regałów w magazynie. Niemal każdego dnia dochodzi do mniejszych lub większych kolizji wózków widłowych z konstrukcją regałową. Należy pamiętać, że system regałowy w magazynie to naczynia powiązane – uszkodzenie jednego elementu może spowodować, w najgorszym przypadku, zawalenie się całej konstrukcji regałowej.
Odpowiedzialnego szefa magazynu można porównać do dobrego ogrodnika, który każdego dnia weryfikuje czy jego rośliny dobrze rosną i są zdrowe – takie podejście eliminuje zbędne ryzyko i zwiększa poziom bezpieczeństwa w magazynie.