Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Ponieważ grypa daje niespecyficzne objawy, a w sezonie jesienno-zimowym w otoczeniu występuje kilkaset wirusów grypopodobnych, wiele osób często zastanawia się, czy doświadcza objawów grypy, czy przeziębienia. Wbrew pozorom te dwie choroby wyraźnie różnią się między sobą – nie tylko symptomami, ale również pod kątem niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia.
Objawy przeziębienia
Większość osób przynajmniej raz w roku doświadcza przeziębienia. Najczęściej występuje ono jesienią, zimą albo wczesną wiosną. Najczęstsze objawy przeziębienia to utrata drożności nosa z powodu kataru, ogólne zmęczenie i osłabienie organizmu. Występuje stan podgorączkowy (do 38 stopni Celsjusza), kaszel, osłabiony apetyt, ból głowy, a niekiedy także ból oczu.
Jakie objawy daje grypa?
Objawy grypy mają znacznie większe nasilenie od objawów przeziębienia. Przede wszystkim podczas grypy występuje wyższa gorączka, powyżej 38 stopni Celsjusza. Powoduje ona dreszcze, bóle mięśniowe i stawowe, uczucie rozbicia i silnego osłabienia. W trakcie grypy dochodzi do ostrej infekcji układu oddechowego: występuje katar, ból głowy, ból gardła i suchy kaszel.
Jak przenosi się grypa?
Podobnie jak przeziębienie grypa to choroba zakaźna o corocznym nasileniu w okresie jesienno-zimowym. Wirus grypy infekuje drogi oddechowe: nos, gardło, oskrzela, a niekiedy nawet płuca. Grypa jest przenoszona drogą kropelkową z osoby na osobę. Można zarazić się nią jednak nie tylko poprzez kaszel czy kichanie osoby zainfekowanej. Infekcji sprzyja także korzystanie ze skażonych przedmiotów, takich jak klamki drzwi czy uchwyty w komunikacji miejskiej. Okres inkubacji wirusa grypy trwa 1-4 dni, a jej objawy występują nagle. Osoby dorosłe zakażają do 5 dni od wystąpienia objawów, a dzieci poniżej 12. roku życia nawet do 10 dni od wystąpienia objawów. Więcej w temacie grypy tutaj.
Niebezpieczeństwo grypy
Szczególnie podatne na zakażenie grypą są małe dzieci, a także osoby powyżej 60. roku życia, obciążone innymi chorobami: układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, cukrzycą, po przeszczepach lub zakażone wirusem HIV. W przypadku grypy najbardziej niebezpieczne są potencjalne powikłania. Najczęściej to zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie krtani, zapalenie ucha środkowego, zapalenie tchawicy czy zapalenie zatok przynosowych. W poważniejszych przypadkach może dojść także do obturacyjnej choroby płuc, zapalenia mięśnia sercowego i osierdzia, zapalenia mózgu, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub zespołu wstrząsu toksycznego. Niebezpieczne powikłania pogrypowe wymagają hospitalizacji i powodują zgony.
Jak chronić się przed grypą?
Najskuteczniejsze działanie profilaktyczne przeciw grypie stanowią coroczne szczepienia, które zapewniają odporność organizmu do 6 miesięcy. Ważne jest także codzienne dbanie o higienę osobistą: mycie rąk i korzystanie z jednorazowych chusteczek higienicznych. Szanse na zakażenie minimalizuje wietrzenie pomieszczeń i unikanie kontaktu z osobami zakażonymi. Osoby zakażone powinny zasłaniać usta i nos podczas kaszlu i kichania. Wskazane jest unikanie antybiotykoterapii, jeśli nie ma potrzeby jej stosowania, ponieważ grypa to wirus, a nie bakteria.