Czy wiesz jakie możliwości ma prywatny detektyw? Czy seriale przedstawiają rzeczywistość, gdy widzisz detektywa, który instaluje kamerę w cudzym mieszkaniu? O tym i innych ciekawych rzeczach dowiesz sie z niniejszego artykułu.
W dobie telewizji i internetu mamy dość wypaczone postrzeganie detektywistki. Prywatny detektyw to osoba w płaszczu, z przyklejonym do ręki aparatem, podsłuchem i nieodłącznym kapeluszem. Można się zaskoczyć, gdy okazuje się, że jest to zawód obwarowany wieloma przepisami i wymaga nie tylko szkoleń, ale też pozwoleń. Możemy się zastanowić nad różnymi kwestiami, jakie obejmują ten zawód. I – czysto teoretycznie – rozważyć pewne kwestie.
Załóżmy, że mamy sprawę, w której rozwiązaniu może pomóc prywatny detektyw, ale która wymaga jego obecności w mieszkaniu innej osoby. Czy może on tak po prostu wejść, otwierając drzwi agrafką pod nieobecność śledzonego obiektu? Otóż nie zawsze. Przede wszystkim musi mieć zgodę właściciela mieszkania, który zezwoli mu na prowadzenie działań na terenie posiadłości.
Osoby wynajmujące mieszkania również obowiązuje to samo prawo. Bez zgody właściciela, prywatny detektyw może co najwyżej zajrzeć w okno i liczyć na to, że obserwowana osoba lub sąsiedzi nie wezwą policji do nachalnego podglądacza. Co ciekawe, najbezpieczniej mogą czuć się osoby, które zamieszkają lokale komunalne – sprawy prowadzone przez biura detektywistyczne zwykle dotyczą prywatnych sfer życia, w które gminy lub miasta co do zasady się nie mieszają i nie wyrażają pozwoleń na wejście osób trzecich do mieszkania komunalnego.
Co zatem może zrobić prywatny detektyw, jeżeli do wykonania zlecenia potrzebuje dostępu do mieszkania lub domu? Prawnie i legalnie niewiele. Może co najwyżej obserwować okolice domu, licząc się jednocześnie z tym, żeby nie zostać nakrytym na podglądaniu. Czasem ma szczęście i newralgiczne dla wykonywanej pracy sceny mają miejsce przed domem, blokiem albo są widoczne w oknach.
Powyższe rozważanie możemy traktować jako przykład, który pozwoli nam uzmysłowić, na jakiej cienkiej linii balansuje prywatny detektyw. Z jednej strony musi wykazać się wielką kreatywnością oraz skrupulatnością, z drugiej – działać zgodnie z prawem, które go obowiązuje i wymaga od niego nawet więcej, niż od przeciętnego obywatela.