Każdy budynek potrzebuje właściwie zaprojektowanej i wykonanej kotłowni, aby we właściwy sposób można było ogrzewać pomieszczenia, gwarantując tym samym niebywały komfort cieplny. Właściwie zaprojektowana i wykonana instalacja grzewcza daje ogromny komfort mieszkalny wszystkim domownikom. Firmą, która świadczy kompleksowe usługi wykonawstwa kotłowni przemysłowych oraz gazowych jest przedsiębiorstwo GFI z Bydgoszczy. Dzięki dużemu doświadczeniu w branży przedsiębiorstwo GFI gwarantuje właściwy montaż każdego rodzaju kotłowni.
Kotłownie
We wszystkich powstających budynkach oraz obiektach fabrycznych i dużych firmach najważniejszą kwestią jest stworzenie dobrze funkcjonującego systemu grzewczego. Równie istotna jest możliwość sprawnego i wygodnego zarządzania nim. Aby było to możliwe, jednym z najlepszych sposobów jest wybudowanie kotłowni przemysłowej. Jest to pomieszczenie, w którym znajduje się centrum dowodzenia instalacją grzewczą. Oznacza to, że znajdują się tam m.in sprzęty z panelami sterowania do różnego rodzaju urządzeń grzewczych, które mają spełniać pożądane efekty cieplne.
Kotłownie przemysłowe
Istnieje kilka podstawowych rodzajów kotłowni przemysłowych. Pierwszym z nich są kotłownie parowe. Parowe kotłownie przemysłowe budowane są zazwyczaj w dużych zakładach. Wykorzystywane są do wytwarzania energii cieplnej. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebują odpowiedniego paliwa, powietrza oraz wody. W przemysłowej kotłowni parowej znajduje się zespół urządzeń, których funkcjonowanie wpływa na efekt końcowy systemu grzewczego. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego typu urządzeń, a to, jakie zostaną zastosowane w danym przypadku, zależy od potrzeb budynku, w którym kotłownia przemysłowa parowa ma się znaleźć. Kolejnym rodzajem spośród kotłowni przemysłowych są kotłownie wodne. Instalacje wodne to rozwiązanie, uchodzące obecnie za najpopularniejsze, jeśli weźmiemy pod uwagę to, jak skonstruowana jest większość współczesnych układów centralnego ogrzewania. Instalacje tego typu są wykorzystywane w niemal każdym typie obiektów, od budynków użytku publicznego, po bloki mieszkalne. Głównym medium, odpowiedzialnym za optymalny przekaz ciepła, jest tu woda grzewcza, podgrzewana przez centralną kotłownię. Wykorzystując pompy ciepła czy mieszacze, kotłownie wodne przesyłają ciecz do poszczególnych punktów odbioru, na przykład grzejników.
Kotłownie gazowe przemysłowe
Przy projektowaniu kotłowni gazowej należy uwzględnić szereg przepisów prawnych. Budowa kotłowni gazowej wymaga uwzględnienia specjalnych własności tego typu paliwa. Odpowiedni dobór wszystkich elementów kotłowni takich jak: kocioł, palnik, układ regulacyjny, komin, pozwala na osiąganie maksymalnych sprawności układu, przy jednoczesnym zapewnieniu długiej żywotności urządzeń. Przemysłowe kotłownie gazowe to rodzaj ogólnie pojętych ciepłowni, na które decyduje się coraz większe grono osób. Głównie ze względu na wygodę i stosunkowo niskie koszty, jakie generuje ogrzewanie gazem. Zarówno małe, jak i duże kotłownie gazowe mogą znaleźć się nie tylko w budynkach użyteczności publicznej, ale i w domach, firmach, blokach czy szkołach.
Budowa kotłowni
Dobór i wielkość pomieszczenia kotłowego zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest rodzaj i wielkość kotła c.o., a także sama lokalizacja kotłowni. W zależności od typu kotła ( na paliwa stałe, olejowe, gazowe) przewidziano inne parametry i potrzeby. Jednak głównym wymogiem w zakresie usytuowania pomieszczeń kotłowych, obejmującym wszystkie rodzaje kotłów c.o. jest to, aby kotłownia znajdowała się możliwie centralnie w stosunku do ogrzewanych pomieszczeń. Istotną sprawą jest prawidłowe rozmieszczenie urządzeń, zachowując dostęp do wszystkich elementów instalacji centralnego ogrzewania. Praktycznie każde pomieszczenie kotłowe wymaga dobrej wentylacji, zapewniającej poprawną pracę kotła z jego mocą nominalną.
Budowa kotłowni gazowej
Wymagania dotyczące kotłów gazowych określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Zgodnie z ustawą kotły c.o. do 30 kW z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin można instalować w pomieszczeniach nieprzeznaczonych na stały pobyt ludzi, o kubaturze, co najmniej 8 m3. Urządzenia z zamkniętą komorą spalania i z odprowadzeniem na zewnątrz powietrza można instalować w pomieszczeniach o kubaturze 6,5 m3. Piece gazowe powyżej 30 kW muszą być montowane w pomieszczeniach technicznych lub w wolnostojącej kotłowni na terenie posesji. Wysokość kotłowni powinna być 2,2 m. W istniejących już budynkach dopuszcza się wysokość pomieszczenia kotłowego 1,9 m, pod warunkiem zapewnienia dobrej wentylacji:
- kanał wentylacji grawitacyjnej musi być zakończony otworem z kratką pod sufitem;
- nawiew realizowany bezpośrednio z zewnątrz, z otworem nawiewnym w ścianie lub w sąsiednim pomieszczeniu;
- przewód kominowy dedykowany do odpowiedniego rodzaju kotła. Kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania, wyposażone w koncentryczne przewody powietrzno – spalinowe można zamontować w każdym pomieszczeniu, niezależnie od zastosowanej w nim sposobu wentylacji.