Rekuperacja zwana inaczej wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła jest wentylacją, której sercem jest rekuperator. Zadaniem rekuperatora jest wymiana powietrza w domu: dostarcza świeże powietrze z zewnątrz, które jest oczyszczane przez filtry i rozprowadzane przez system dystrybucji powietrza po całym budynku, z kolei zużyte powietrze wywiewane jest na zewnątrz.
Zalety rekuperacji w domu
Rekuperator wyposażony jest w wymiennik ciepła, który jest jego najważniejszym elementem. Od rodzaju i jakości wykonania wymiennika, zależy jego sprawność. Im większa sprawność tym odzysk ciepła z rekuperacji większy. Takie działanie w dużym stopniu przekłada się także na większe oszczędności związane z ogrzewaniem budynku. Inwestycja w energooszczędny system rekuperacji jest zdecydowanie najlepszym pomysłem, gdyż gwarantuje nam spektrum korzyści. Wśród zalet rekuperacji wyróżnić można przede wszystkim czyste i świeże powietrze z zewnątrz w każdym pomieszczeniu. Powietrze w domu to mieszanka różnych składników.
Nie wszystkie wywierają korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników. Pełno jest w nim toksycznych substancji, dwutlenku węgla, kurzu oraz alergenów. Dzięki rekuperacji ta kompozycja szkodliwych elementów jest na bieżąco usuwana i zastępowana dawką świeżego powietrza do domu. Stały dopływ przefiltrowanego powietrza wpływa pozytywnie na stan zdrowia wszystkich domowników. Wszystko, dlatego, że rekuperator wyposażony jest w innowacyjne filtry oczyszczające, które eliminują zdecydowaną większość zanieczyszczeń. Kolejną zaletą zastosowania rekuperacji jest brak wilgoci, grzybów, pleśni oraz wirusów w domu.
Rekuperacja w nowoczesnym budownictwie
Nowoczesne domy budowane są z materiałów o wyższych parametrach termicznych, co zmniejsza straty ciepła. Choć oznacza to wydajne ogrzewanie, ogranicza również wentylację z otoczeniem, co prowadzi do zawilgocenia pomieszczeń i rozwoju niebezpiecznych grzybów, pleśni i wirusów. W budynkach, gdzie zastosowano wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i jest stały dopływ świeżego powietrza te problemy nie występują. Podobnie jak nie występują kłopoty z zaparowanymi lustrami w łazience czy skraplaniem się pary wodnej na krawędziach okien o poranku. Inną korzyścią zamontowania rekuperacji jest wyższy poziom komfortu życia.
We wszystkich budynkach, w których zamontowano system rekuperacji nieodczuwalne są wilgoć czy zaduch. Jest to także skuteczny sposób na eliminację alergenów unoszących się w powietrzu, które są dotkliwe dla alergików czy osób borykających się z chorobami dróg oddechowych. Rekuperator to też pełen komfort związany z neutralizacją odgłosów. Brak konieczności wietrzenia pokoi minimalizuje ilość dźwięków z zewnątrz, a przy tym blokuje napływ nieproszonych gości, czyli owadów. Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to także sposób na ochłodzenie latem czy dogrzanie zimą budynku, gdy temperatura na zewnątrz jest ujemna.
Rekuperacja plus klimatyzacja
Do lepszego chłodzenia oraz ogrzewania budynków wyposażonych w rekuperacje montuje się czasami system klimatyzacji. Klimatyzacja zapewnia dopływ chłodnego powietrza latem oraz jest w stanie ogrzać pomieszczenie zimą, gdzie temperatura dostosowana jest do potrzeb domowników. Strumienie powietrza wywiewanego i powietrza nawiewanego w rekuperatorze nie mieszają się ze sobą, a jedynie mijają w blisko ze sobą sąsiadujących kanalikach. Zapewnia to idealny przepływ powietrza. Tak wiele zalet oraz korzyści rekuperacji z pewnością pozytywnie wpływa na decyzje o zamontowaniu jej w każdym domu.
Każdy domownik wyposażonego w system rekuperacji domu z pewnością zauważy wzrost komfortu życia oraz lepszego samopoczucia poprzez czyste powietrze. Natomiast inny rodzaj wentylacji, czyli wentylacja grawitacyjna to najprostszy i najstarszy sposób wymiany powietrza w budynkach. Przed powstaniem wentylacji mechanicznej był to jedyny sposób wentylacji pomieszczeń. Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna we wcześniejszych latach uchodziła za luksus. Dziś jest standardem i warunkiem stworzenia ekonomicznego domu, w którym powietrze wolne jest od zanieczyszczeń. To ekologiczny i w długofalowej perspektywie oszczędny sposób na znacznie wyższy komfort życia. Zamontowanie systemu rekuperacji wraz z pompa ciepła pozwala jeszcze bardziej obniżyć koszty energii. Duże znaczenie rekuperacja ma również w przypadku domków jednorodzinnych, w których to zamieszkują małe dzieci lub osoby starsze.
Rekuperacja – postaw na świeże powietrze w domu!
W takich przypadkach dostarczanie świeżego powietrza jest kluczowe. Osoby te są bardziej podatne na zachorowania, dlatego też rekuperacja jest idealnym rozwiązaniem, gdyż doskonale oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń oraz pozwala na wywietrzenie pokoi bez konieczności robienia przeciągu i otwierania okien. Do poprawnego funkcjonowania całej instalacji rekuperacji konieczny jest prawidłowy montaż wentylacji. W województwie kujawsko-pomorskim jest wiele firm zajmujących się kompletną instalacją rekuperacji.
Między innymi firmy z Bydgoszczy świadczą tego typu usługi. Wykonanie instalacji oraz montaż rekuperatora warto zlecić specjalistycznym firmom, które gwarantują prawidłowo zamontowaną rekuperacje, poprzez dużą wiedze w tej dziedzinie oraz swoje doświadczenie. Ważną rzeczą po montażu instalacji jest to, aby sprawdzić jak działa rekuperacja. Daje to 100% pewności dotyczącej właściwego funkcjonowania całej instalacji. Montaż systemu rekuperacji w Bydgoszczy oraz wstępna wycena i koszt całej instalacji mechanicznej z rekuperacją jest zależna od wielu czynników. Składają się na nią między innymi: wielkość budynku, jego stan, długość kanałów wentylacyjnych, moc urządzenia i wiele innych. Tylko i wyłącznie właściwy montaż rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej pozwala cieszyć się z jej wielu zalet przez wiele lat oraz gwarantuje jej najwyższą wydajność.