Żeglowanie to rodzaj aktywnego wypoczynku, który pociąga wiele osób. By móc samodzielnie poruszać się jachtem żaglowym lub motorowodnym, konieczne jest jednak zdobycie stosownych uprawnień. Jak wybrać dobrą szkołę żeglarstwa?
Patent — po co się na niego decydować i jaki wybrać?
Polskie prawo określa, jakiego rodzaju jachty można prowadzić bez patentu. Są to jachty żaglowe, które nie przekraczają 7,5 metra oraz jachty motorowe, których moc silnika nie przekracza 10 kW. W praktyce trudno jednak wyczarterować jacht, który odpowiadałby takim parametrom. By móc rzeczywiście cieszyć się ze spędzania czasu pod żaglami, należy zdecydować się na kurs żeglarski i zdobycie uprawnień.
Patent pozwoli na wypady na większe akweny, większymi jednostkami, a usystematyzowana wiedza, to wyższy poziom bezpieczeństwa. W Polsce jest kilka rodzajów patentów: można zostać jachtowym sternikiem żeglugi śródlądowej, jachtowym sternikiem morskim oraz kapitanem jachtowym. Oprócz tego można uzyskać też patent motorowodny.
Dobra szkoła żeglugi — czyli jaka?
Czas spędzony na wodzie powinien być dogłębnym odpoczynkiem. Aby w czasie rejsów krótkich i dłuższych, uczestnikom nie towarzyszył stres i niepewność, kursy powinny zawierać całą konieczną wiedzę, przekazywaną przez doświadczonych pasjonatów. Dobrym przykładem mogą tu być kursy żeglarskie oferowane przez Sztorm Grupę.
Pozwalają one nabyć wiedzę o teorii żeglowania, meteorologii, budowy jachtu i silników. Zawarte są w nich też kwestie ratownictwa, przepisów oraz locji. Kurs na sternika morskiego dodatkowo uczy o sygnalizacji, łączności oraz nawigacji.
Uczenie się nowych rzeczy jako dorosły jest trudne. Aby umożliwić osiągnięcie celu, szkoły powinny charakteryzować się elastycznym podejściem do potrzeb kursantów. Sztorm Grupa na przykład daje możliwość przyswajania wiedzy teoretycznej w dowolnie wybranym czasie, za pośrednictwem dedykowanej aplikacji. Pozwala też wybrać, czy część praktyczna będzie realizowana w trybie codziennym, czy weekendowo.
Kursy i egzamin to początek wielkiej przygody
Żeglarstwo to szeroka dziedzina, a odebranie patentu jest początkiem odkrywania. Dobrze świadczy o szkole żeglarskiej organizowanie kursów doszkalających lub szkoleń dotyczących węższych licencji, np. na holowanie narciarza czy na operatora łączności.
Wybór dobrej szkoły żeglarstwa to inwestycja w Twoje umiejętności i bezpieczeństwo na wodzie. Przeanalizowanie wszystkich powyższych czynników pomoże Ci podjąć świadomą decyzję i znaleźć szkołę, która spełni Twoje oczekiwania. Pamiętaj, że nauka żeglarstwa to nie tylko zdobywanie wiedzy, ale także pasja i przygoda, które będą Ci towarzyszyć przez całe życie.